Bezkontaktní hlasování – Jak umožnit volit lidem v karanténě s koronavirem?

Bezkontaktní hlasování – Jak umožnit hlasování ve volbách lidem v karanténě s koronavirem?

Natiskněte na volební lístky QR kódy, dokud je čas!

Voliči za pár týdnů dostanou do schránek volební lístky k senátním a krajským volbám. Jak ale budou hlasovat ti, co jsou v karanténě s koronavirem? Senát vyzval vládu, aby „bezodkladně … připravila opatření, které by umožnilo hlasovat v říjnových krajských a senátních volbách i lidem v karanténě“. Mám proto jeden konkrétní návrh, který může vládu inspirovat: Natiskněte na volební lístky QR kódy.

QR kódy jsou anonymní

Vytiskněte na každý volební lístek QR kód. Ideálně do spodní části tak, aby bylo možné lístek přehnout (nebo ještě lépe část se jménem odstřihnout či utrhnout) a nebylo zřejmé, pro jakého kandidáta nebo stranu se volič rozhodl – hlasování tak bude anonymizované. QR kód totiž člověk nerozluští, jen čtečka. A čtečkou je dnes „obyčejný“ chytrý telefon, jaký bude mít ve volební komisi jistě každý. Stačí jej pouze vybavit správným softwarem.

Bezkontaktní hlasování

Volební komise vybavená ochrannými štíty a rouškami navštíví člověka v karanténě. Ten pouze v roušce otevře dveře od bytu a ukáže cca z jednoho metru vybraný volební lístek přehnutý (nebo jen odstřižený QR kód) tak, aby nebylo vidět jméno kandidáta. Ten komisaři nascanují telefonem, zaznamenají a s rozloučením odejdou. Takovýto způsob hlasování je zcela bezkontaktní. Volební komise i volič budou sice blíže než dva metry, ale jen velmi krátký čas.

Off-line hlasování

Pozor, QR kód není automaticky on-line hlasováním a nejedná se tedy o „elektronické volby“ . Mobilní volební komise, která nasbírá u voličů v karanténě jejich QR hlasy, se vrátí do volební místnosti – stejně, jako se to děje s mobilní urnou, kam voliči hází své papírové volební lístky (domovy důchodců, nemocnice atp.) – až teprve ve volební místnosti, po zadání správného hesla předsedou komise, chytrý telefon odhalí souhrnný výpočet. Tyto hlasy (např.: kandidát číslo 1: 15x, kandidát číslo 2: 6x, kandidát číslo 3: 0x  …) se doplní k fyzickým součtům hlasů z uren. Teprve poté se mohou poslat do centrály ČSÚ. Sytém QR kódů tedy není centralizovaný, ani on-line a tedy ani jednoduše napadnutelný hackerským útokem.

QR kódy i ve volební místnosti

Mimochodem, pokud by mohli i jinak „zdraví“ voliči ukázat QR kód přímo ve volební místnosti, namísto klasického vhazování lístku do obálky a urny, volby by se velmi urychlily a zjednodušily. Volební komise by již nemusela vytahovat lístky z obálek a ručně je sčítat a pak ještě kontrolně přepočítávat. Vše by již bylo v počítači.

Praktická ukázka

Bezkontaktní hlasování – Jak umožnit hlasování ve volbách lidem v karanténě s koronavirem? Bezkontaktní hlasování – Jak umožnit hlasování ve volbách lidem v karanténě s koronavirem?

PS: Víte, co je vlastně uvnitř QR kódu, který jsem umístil jako ilustraci na volební lístek? Je totiž shodný i s kódem na mém tričku.

Dotazy a připomínky

Bezpečnost: Zajímalo by mě, jestli se nedá ten systém nějak "obejít", třeba už ve čtečce. Změnit údaje. Jak zjistíme, že samotné kódy jsou platně udělané? Že kód ODS nebude u ČSSD apod.?

Odpověď: Asi největší riziko je, že někdo bude vyměňovat lístky v poštovních schránkách (na všech lístcích jeden shodný kód atp.). To lze ale vyřešit tak, že čtečka by měla mít dva režimy "volby" a "test". Takže je možné otestovat lístky před i po volbě – jen při samotné volbě samozřejmě ne. Když by někdo byl podezřívavý, že mu lístky byly vyměněny, podvrženy, mohl by říct mobilní komisi, ať mu vydá nové, autorizované hlasovací lístky s QR kódem; a nebo ještě lépe – možná by QR kódy skutečně neměl být na všech lístcích, aby to nesvádělo k manipulaci, ale vždy by sadu QR kartiček dostali lidé od mobilní volební komise přímo u dveří (standardní lístky by měli už dříve, takže by kandidáty znali a QR kód pak skutečně řeší jen samotný proces hlasování, nikoli výběru).

Anonymita volby: Není možné, aby lidé z volební komise skutečně očima rozpoznali QR kód, který volič ukazuje při hlasování?

Chápu tu obavu, ale myslím, že je lichá. Níže dávám pro ukázku několik QR kódů tak, jak by mohly být složité (PDF k vytištění). Můžete si je sami vyzkoušet, resp. otestovat přátele, jestli bezpečně rozpoznají jeden kód od druhého během pár vteřin, jako při volbě "mezi dveřmi". Nutno dodat, že politických stran, a tedy i QR kódů, je při volbě mnohem více než jen 4 uvedené níže. Navíc, volič může ukázat kód jakkoliv otočený (vzhůru nohama, o 90 stupňů atp.); čtečce to vadit nebude, ale lidskému oku rozhodně ano.  Konečně, samotní volební komisaři by měli být požádáni, aby se na QR kód nedívali. Jen před sebe umístí telefon (možná ještě upevněný na selfie tyči, aby byli fyzicky co nejdále) a volič ukáže QR kód podobně, jako je tomu u samoobslužných pokladen v supermarketech.

QR kódy pro hlasování ve volbách, Číslo: 1 – ODS, Jihomoravský kraj, Krajské volby ČR, 2. a 3. října 2020. Číslo: 2 – ANO, Jihomoravský kraj, Krajské volby ČR, 2. a 3. října 2020. Číslo: 3 – KDU-ČSL, Jihomoravský kraj, Krajské volby ČR, 2. a 3. října 2020. Číslo: 4 – Piráti, Jihomoravský kraj, Krajské volby ČR, 2. a 3. října 2020.

Anonymita volby: Jak budu vědět, že komise nezná můj hlas poté, co jej ukážu do čtečky?

Jednoduše. Před volbou by Vám komisař měl ukázat mobil, kde bude jasně vidět, že právě volíte Vy a nikdo jiný. V tomto volebním režimu ale mobil neukazuje výsledky hlasování, pouze oznamuje, že QR kód byl úspěšně přečten a zaznamenán, tedy úspěšnou volbu. Mobil zahraje melodii a příjemný hlas oznámí tuto skutečnost podobně, jako třeba v metru (jen místo "ukončete výstup a nástup, dveře se zavírají" z mobilu zazní "děkujeme, vás hlas byl úspěšně zaznamenán"). Výsledky se sbírají a sčítají. Nejsou ale komisi průběžně dostupné. Na mobilu je průběžně vidět jen počet úspěšně přečtených kódů, tedy počet úspěšných hlasování. Nic víc. Souhrnné výsledky se zobrazí teprve na samém konci, kdy předseda komise zvláštním PIN kódem přepne mobil (čtečku) do režimu zobrazení výsledků.

Duplicitní hlasy: Nemohou lidé hlasovat dvakrát – jednou v místnosti a podruhé s QR kódem?

Ne, je to úplně stejné jako nyní, kdy lidé požádají o návštěvu mobilní volební komise s klasickou přenosnou urnou. Než se volební komise vydá na cestu, musí voliče vyškrtnout ze seznamu v místnosti. Nemohou tedy volit dvakrát.

Technická havárie: Co když mobil se všemi výsledky QR hlasování prostě spadne na zem, ať už náhodou, nebo záměrně, ještě než se komise dostaví zpět do místnosti?

To se samozřejmě může stát, ale popravdě něco podobného hrozí i mobilní urně už nyní ("šéfe, ukradli ji i s autem, co teď"). Žádné řešení není 100%. Jde jen o to, aby bylo rizikové co nejméně. Jednak existují i odolné typy mobilních telefonů, takzvané "outdoorové“, ty jsou samozřejmě lepší a pád by měly přečkat. Ale i při použití běžného mobilu je možné vznést požadavek, aby výsledky byly zaznamenávány na samostatnou SD kartu, kterou lze v případě nehody vyjmout i z rozbitého telefonu a vložit do jiného zařízení. Rozbitý telefon tedy není zásadní problém. Navíc, volební komise chodí nejméně ve dvou členech, takže je samozřejmostí, že druhý člen bude vybaven záložním zařízením pro scanování QR kódů.

Archivace: Hlasovací lístky se musí archivovat. Jak se budou archivovat QR kódy?

V mobilu vznikne datový soubor, který lze samozřejmě posléze odesílat e-mailem, přes bluetooth atd. Není tedy problém soubor, protokol o hlasování, kamkoli uložit, zaslat a archivovat. Soubor bude obsahovat naprosto vše, co bylo zaznamenáno. Výsledky jen nesmí být spárovány s hlasujícími jakýmkoli identifikátorem (ID, časově razítko atp.). Takže nehrozí, že někdo data zpětně dešifruje a přidělí hlasy voličům.


Citace

Již den po zveřejnění se začaly objevovat citace mého nápadu, což mě přirozeně teší:

Lukáš Berta

autor blogu Svobodná vlaštovka

Publikováno | 25. července 2020